Příspěvek na energie

Příspěvek na energie je forma podpory ze státního rozpočtu pro domácnosti, které platí za elektřinu a plyn. Výše příspěvku se liší podle sazby pro odběr elektřiny a bude vyplácen v zálohách nebo ve vyúčtování.

Na příspěvek na energie má nárok každá domácnost, která je odběratelem plynu, elektřiny nebo tepla. Příspěvek se vyplácí automaticky prostřednictvím dodavatele elektřiny. Výše příspěvku se liší podle roku a sazby pro odběr elektřiny. V roce 2022 je příspěvek 2000 Kč nebo 3500 Kč. V roce 2023 je příspěvek závislý na spotřebě elektřiny, plynu a tepla.

Chci levnější elektřinu

Jak se liší sazby pro odběr elektřiny?

Sazby pro odběr elektřiny se liší podle typu odběratele (domácnost nebo podnikatel), distribučního oblasti a času odběru. Sazby jsou označeny písmeny A, B, C a D. Sazba D je určena pro domácnosti s jednotarifním měřením. Sazba C je určena pro podnikatele s jednotarifním nebo dvoutarifním měřením. Výše sazby závisí na ceně distribuce a ceně dodavatele.  Můžete si porovnat ceny různých dodavatelů v kalkulačce elektřiny.

Jak si mohu spočítat výši jednorázového příspěvku?

Výši jednorázového příspěvku na energie si můžete spočítat pomocí online kalkulačky, kterou nabízí Ministerstvo průmyslu a obchodu. Kalkulačka vám ukáže, kolik dostanete za elektřinu, plyn a teplo podle vaší spotřeby v roce 2022. Kalkulačku najdete na portálu energiezamene.cz.

Příspěvek na energie pro důchodce

Příspěvek na energie pro důchodce je možný v rámci dávky na bydlení, kterou poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dávka na bydlení je určena osobám s nízkými příjmy, které nemají dostatek prostředků na pokrytí nákladů na bydlení včetně energií. Nárok na dávku závisí na výši příjmů, nákladech na bydlení a velikosti obce.

Kdo dostane příspěvek na energie

Příspěvek na energie je dávka od státu, která má pomoci domácnostem s vysokými cenami elektřiny, plynu a tepla. Příspěvek se skládá ze dvou částí: první část je na říjen až prosinec 2022 a druhá část je na leden až březen 2023. Příspěvek na elektřinu a plyn dostanou lidé automaticky, ale příspěvek na teplo si musí žádat. Nárok má osoba, která na své bydlení, včetně energií, vydává více než 30 % svého příjmu (v Praze 35 %).

Pokud používáte elektřinu pro vaše bydlení, měli byste dostat příspěvek na elektřinu automaticky prostřednictvím svého dodavatele elektřiny. Příspěvek se bude skládat ze slevy v podobě takzvaného úsporného tarifu a odpuštění plateb za obnovitelné zdroje. Výše příspěvku závisí na distribuční sazbě elektřiny a může být od 2000 do 3500 Kč za říjen až prosinec 2022 a od 500 do 800 Kč za leden až březen 2023.

Chci levnější elektřinu
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Od elektrikář

Nadšenec do elektřiny ve všech směrech. Absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Každý den se snažím přinášet nové informace a poznatky o elektřině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.