Měřič spotřeby elektrické energie

Zkoušeli jste někdy použít měřič elektrické energie, abyste zjistili, kolik elektřiny potřebují pro své fungování vaše spotřebiče. Touto cestou můžete snadno odhalit nadměrné “žrouty” elektřiny a v rámci úspor na elektřině se jich zbavit či je nahradit energeticky méně náročnými.

Chci levnější elektřinu

Měření spotřeby elektrické energie

Bez elektřiny se ve své domácnosti neobejdete. Měli byste však alespoň vědět, kolik elektrické energie jednotlivé spotřebiče pro svůj provoz potřebují.

Orientační spotřebu elektřiny si můžete vypočítat sami na základě výkonu daného spotřebiče ve wattech a doby provozu v hodinách. Tyto dvě veličiny vynásobíte a zjistíte spotřebu v kWh.

Na výslednou spotřebu má ještě vliv nízký tarif a vysoký tarif. Za různá časová období totiž platíte odlišnou cenu za KWh, alespoň v případě, že máte tento tarif nastavený.

Měřiče spotřeby elektrické energie

Nespokojíte-li se jen s orientační spotřebou elektřiny, proveďte měření za pomocí měřiče elektrické energie. Najdete ho v rozvodové skříni. Jeho správcem je poskytovatel elektřiny.

Měřiče elektrické energie mohou být elektromechanické či digitální. V novostavbách je častěji k dispozici druhý uvedený typ.

Digitální měřiče spotřeby jsou moderní, praktické a pohodlně se používají. Zařízení připojíte do elektrické soustavy mezi spotřebič a běžnou zásuvku a hned se dozvíte prostřednictvím displeje spotřebu elektřiny.

Digitální měřiče spotřeby mají různé funkce a nastavení. S jejich pomocí nastavíte i zohlednění vysokého či nízkého tarifu.

Výhodou je, že k úkladným hodnotám se můžete zpětně vracet a vyhodnocovat spotřebu elektrické energie v určitý čas. Budete tak mít neustále přehled o spotřebované elektřině.

V současné době nejsou měřiče elektrické energie finančně nákladné (cena se odvíjí od konkrétního modelu), a tak můžete mít snadno výdaje za elektřinou pod kontrolou. Řada měřičů umožňuje nastavit také ceny za elektřinu. Pokud však máte variantu, která pouze počítá spotřebu, výpočet ceny za elektřinu lze udělat snadno. Vynásobíte změřenou spotřebu průměrnou cenou za jednotku.

Chci levnější elektřinu
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Od elektrikář

Nadšenec do elektřiny ve všech směrech. Absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Každý den se snažím přinášet nové informace a poznatky o elektřině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.